Korea-Sarang | Asya & Türkiye Dostluk Platformu
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yapSohbet Odası
AsiaFlame
Goguryeo Sarayı Son Konuları
Konu Yazan GöndermeTarihi
C.tesi Mart 06, 2010 2:56 am
C.tesi Mart 06, 2010 2:48 am
Salı Mart 02, 2010 2:30 pm
C.tesi Şub. 20, 2010 12:05 pm
Çarş. Ocak 27, 2010 11:26 pm
Çarş. Ocak 27, 2010 11:20 pm
Çarş. Ocak 27, 2010 10:51 pm
Çarş. Ocak 27, 2010 10:46 pm
Cuma Ocak 01, 2010 11:04 am
Cuma Ocak 01, 2010 11:01 am
Salı Ekim 27, 2009 1:45 pm
Ptsi Ekim 12, 2009 1:00 pm
Paz Ekim 11, 2009 1:00 pm
C.tesi Ekim 10, 2009 11:05 pm
C.tesi Ekim 10, 2009 1:13 pm

Konu BaşlığıYuri-wang / 유리왕 (Goguryeo)
Konu Puanı
<Hangi Konudayım? :: KORE [KOREA] :: Kore Hükümdarları [Korean Monarchs]
Konuyu İzle

Yuri-wang / 유리왕 (Goguryeo)

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
Choon-Hee
Veliaht Prenses
Veliaht Prenses
avatar
Cinsiyet:
Foruma Hoşgeldiniz... İyi Forumlar...®
Yaş :
Kayıt tarihi : 02/09/09
Mesaj Sayısı : 2291
Nerden : Seoul
Favori Diziniz : Boys Before FLowers

Forum Kartı
Saygınlık:
250/250  (250/250)
Aktiflik:
250/250  (250/250)
Kullanıcı profilini gör http://korea-sarang.yetkinforum.com/forum.htm
MesajKonu: Yuri-wang / 유리왕 (Goguryeo) Paz Eyl. 06, 2009 4:14 pm

Yuri-wang / 유리왕 (Goguryeo)

Korece Adı: 유리왕 veya 유리명왕
Doğum Tarihi: ? - 18 CE
Tahtta Kaldığı Dönem: M.Ö.19 - M.S. 18 )

Kral Yuri, Kore’nin en batısındaki üç krallıktan biri olan Goguryeo krallığının ikinci kralıdır. Yuri, Gorguryeo’nun kurucusu Jumong’un yani Kral Dongmyeongseong’un en büyük oğludur. Diğer birçok hükümdarda olduğu gibi Yuri’nin hayatı ile ilgili bilgiler Samsuk Sagi’den bilinmektedir.

Yaşamının Arka Planı:

Yuri, Goguryeo kurucusu Jumong’un oğludur. Yuri, babasından uzakta annesi tarafından büyütülmüştür. Yuri'nin annesi Lady Ye ve Yuri M.Ö. 19 ’de Goguryeo’ya gitmiş ve Yuri babasını görmüştür.

Kral Jumong, oğlu Yuri’yi veliaht prens ilan edince, diğer iki oğlu Onjo and Biryu (Soseono’nun oğulları) tehlikeli olmuştur. Soseono iki oğlunu alarak güneye doğru gitmiş ve Jumong’un üçüncü oğlu olan Onjo, burada Baekje Krallığı’nı kurmuştur. Soseono, Michuhol’da ölmüştür. Yuri, babası Jumong’un ölümünün ardından Kral olmuştur.

Hükümdarlığı:

Yuri güçlü ve askeri alanda da son derece başarılı bir kral olarak bilinir. 9 BCE'de Xiongnu kabilesini ele geçirmiştir. M.Ö. 3'de Yuri, başkenti Jolbon kalesinden Gungnae kalesine taşıdı.

Goguryeo'nun komşusu olan ve Xin Hanedanlığının da kurucusu olan Wang Mang, Çin'in Han Hanedanlığı’nı devirdi. Wang Mang, 12 M.S. de Xiongnu zamanında Xiongnu’yu yenebilmek için Goguryeo’yadan yardım için buraya bir haberci yolladı. Bu dönem Yuri’nin tahttaki 31.yılıydı. Yuri bu isteği geri çevirdi, hatta Xin'e saldırdı.

Yuri’nin beş oğlu vardı. İkisi: Hae-Myung ve Muhyul’dur. Hae Myung, Yuri’nin en büyük oğlu Dojul’un ölümünden sonra veliaht prens olmuştur. Ancak Kral Yuri, Hae Myung’u fazla kayıtsız ve söz dinlemez bulmaya başladı. Bunun üzerine Yuri diğer oğlu Muhyul’u veliaht prens olarak ilan etti. Muhyul, Yuri'nin Songyang’dan olma oğluydu. Muhyul, gelecekte Kral Daemusin olarak Goguryeo’yu yönetti.

Yuri'nin en beğendiği cariyesi Chihui için yazdığı söylenen bir şiir vardır. Şiirin adı titled “Hwangjoga (황조가)” ve anlamı da "Sarı Kuşların Şarkısı” demektir.

Başarıları:

Kral Yuri M.Ö. 18 ’de, tahtta 37 yıl geçirdikten sonra ölmüştür. Ölümün ardından yerine oğlu Muhyul, Kral Daemusin ünvanı ile geçmiştir.

Kral Yuri İle İlgili Teoriler

Jumong’un Oğlu Teorisi:


Genel olarak Yuri'nin Jumong ve Lady Ye’nin olduğu söylenir. Ancak soyadları değişiktir. Jumong’un asıl soyadı "Hae"dir ancak Goguryeo'yu kurduğu zaman soyadını "Go"' olarak değiştirmiştir. Jumong’un soyadını değiştirmesi Samsuk Yusa’da bahsedilir.

Tahta El Koyma Teorisi

Yakın tarihlerde yapılan araştırmalara göre bazı tarihçiler Hae Yuri'nin Jumong’un oğlu olmayabileceğini ve Go Jumong’un tahtını gaspettiğini savunur.

Tarihçilerin bu şekilde düşünme sebebi Yuri ve Jumong’un soyadının farklı oluşu, Jumong’un erken ölümü gibi konulardır. Jumong, çok genç bir yaşta (40 yaşında) ölmüştür. O zamanın yöneticilerinden çok azı 40’lı yaşlarda ölmüştür. Yuri ve Jumong’un soyadlarındaki fark hanedanlığa ait değişiklik ile Hae ailesinden Go ailesine geçiş ile olduğu da ifade edilir.

Düşündürücü bir noktada Jumong’un sürgüne gönderildiği veya idam edildiğidir. Örneğin Hyeob-bo, Jumong’un ilk üç adamından biridir. Bir örnek, Jumong'un ilk üç taraftarının arasında olan Hyeob-bo’dur. Üç Krallık tarihi kaynaklarındann Samguk Sagi’nin bir cildinde Hyeob-bo’nun Yuri ile pek anlaşamadığı ve sonunda bu sebeple saraydan ayrıldığı, Kral’ı saray meselelerinde daha dikkatliolması için uyardığı geçmektedir.

Hyub-Bo’ya rağmen Yuri, yükselmiş ve Hyub-Bo görevini bırakmaya zorlanmıştır. Bu gibi konuların hepsi Jumong ile ilgili bazı konuların açığa çıkmadığını göstermektedir. General Bu bun-no ve Oi, Yuri’nin emri altında Goguryeo’ya hizmet ettiler ve tarihte önemli rol oynadılar. Yuri'nin döneminde Goguryeo Hanedanlığı Jumong'un dönemindeki katı yayılımcı politikası uygulamadı.

Son bir yorum da kırık bir kılıç efsanesidir. Bazı tarihçiler Jumong'un rejiminin çöküşü ve ardından tahta Yuri'nin yükselişini Jumong'un kırık kılıcının bir parçasını bulan ve onu kullanan Yuri’den bahsetmektedir.

Genel görüş Jumong'un öldüğü yönündedir. Ancak bazı tarihçiler Yuri'nin saraya gelişinden sadece beş ay sonra Jumong’un ölmesini çok şüpheli bulurlar. Yine de bu söylenenler sadece bir teoridir ve gerçekliği kanıtlanmamıştır.
Choon-Hee ; Kullanıcısının İmzası
Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Yuri-wang / 유리왕 (Goguryeo)

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası
FORUMUMUZDA UYULMASI GEREKEN BAŞLICA KURALLAR
1 - Arama Yapmadan Konu Açmayın.
2 - Mesaj Yazarken Başlıklar Konularla Alakalı Olmalır.
3 - Konularımızı Alakalı Başlıklar Altında Açalım.
4 - Aynı Konuya Ard Arda Mesaj Atmayın(flood Yapmayın)
5 - Bu Kurullara Uymamakta Israr Edenler Siteden Belirli Bir Süreliğine Yada Tamamen Sürgüne Yollanır.Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: KORE [KOREA] :: Kore Hükümdarları [Korean Monarchs] -